Press "Enter" to skip to content

Ruszyły Przestrzenie Sztuki – nowe miejsce dla tańca w Katowicach

Przestrzenie instytucji Katowice Miasto Ogrodów, do tej pory dedykowane głównie muzyce, od września stały się też miejscem, w którym się tańczy. Taniec współczesny, zajęcia ruchowe dla seniorów, elementy flamenco dla młodszych, spektakle teatru tańca – to wszystko składa się na Przestrzenie Sztuki
Katowice są jednym z czterech miast w Polsce (obok Kielc, Lublina i Łodzi), w których Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizuje pilotażowy program stworzenia Przestrzeni Sztuki dedykowanych tańcowi.
– Idea Przestrzeni Sztuki tworzyła się w naszym środowisku od lat. Chcieliśmy doprowadzić do tego, aby niezależni artyści tańca mieli swój dom, adres, miejsce stałej działalności twórczej, wykonawczej i edukacyjnej – mówiła Aleksandra Dziurosz, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki
i Tańca.
– Przestrzenie Sztuki to nowa forma mecenatu państwa. Takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Opiera się na dobrych i sprawdzonych instytucjach, które już funkcjonują – mówił
o projekcie w lipcu w Warszawie wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.
W Katowicach operatorami programu są Katowice Miasto Ogrodów oraz Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W rezultacie od początku września przy placu Sejmu Śląskiego mają miejsce warsztaty tańca i warsztaty ruchowe dla różnorodnych grup odbiorców.
Średnio ponad 30 dojrzałych (+50 lat) katowiczan i mieszkańców okolicznych miast bierze w każdą środę udział w zajęciach tanecznych Więcej lat to więcej życia. Poprzez taniec rozwijają sprawność fizyczną, ożywiają wyobraźnię, pielęgnują w sobie młodość i zdrowie.
W każdy wtorek kilkuosobowa grupa młodszych ludzi mających już doświadczenie w tańcu pracuje pod kierunkiem Anny Mikuły podczas warsztatów tańca współczesnego z elementami flamenco. Pod koniec roku stworzą pokaz w formie lekcji otwartej. Z kolei lekcje mistrzowskie polskiej techniki tańca współczesnego prowadzone przez Jacka Łumińskiego to propozycja dla profesjonalistów, którzy spotykają się w Mieście Ogrodów codziennie.
Powstanie Przestrzeni Sztuki zaowocuje także w tym roku aż czterema spektaklami i pokazami nowych choreografii. 7 października na scenie Miasta Ogrodów premierowy pokaz nowej choreografii stworzonej przez koordynującego katowicki projekt od strony artystycznej Jacka Łumińskiego. Efekty pracy podczas rezydencji w Przestrzeniach Sztuki zaprezentują także tancerze skupieni w grupie Vagabond Physical Collective, a w grudniu choreograf Maciej Beczek.
Projekt Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.